Andersen

Húsvétolás a dánoknál

forrás: www.romantikeren.dk

Napjainkban ez az ünnep már sokkal lazább számukra, nem csak arról szól, hogy a családok közösen töltenek időt, tojást festenek és csokitojást esznek.

www.trekearth.com

A dán családok többsége ekkor inkább a kikapcsolódást részesítik előnyben . Ez nem véletlen, hiszen a tavaszi szünettel összekötve már egy hosszabb időre tudnak elugrani a télből a nyárba.

www.cakescraps.com

A magyar és a dán hagyományok szerint is a húsvéti nyúl „tojja” a nyalánkságokat.

Míg a magyarok vizesvödörrel & parfümmel szaladnak a hölgyek után, locsolás címszóval, addig a dánok Húsvét hetén titokzatos leveleket küldözgetnek egymásnak.

„Gækkebrev” – „Fogadj levél”

A feladat: ki kell találni hogy kitől kaptuk a kézzel készített és verssel díszített, húsvéti üdvözlőlapot!

forrás: www.kibsk.skoleblogs.dk

A mellékelt rím is azt a célt szolgálja hogy mielőbb rájöjjünk, valamint  a feladó személy pontosan kipontozza nevét a kártya alján. Aki ismeri a dán humort, az tudja hogy ez ennek a „része”. Így ugratják egymást. Viszont mindez életkortól független! Háromszor ugorhatunk neki, ha sikerül mi kapunk egy hatalmas csokitojást a küldőtől, viszont ha nem találtuk el Húsvét vasárnapjáig, akkor nekünk kell postázni egyet a levél feladójának.

www.szerelemplaza.hu

Például: ez a levél soronként varázsolta el nevem,most rajtad múlik, hogy kitalálod-e, de ha eljön Húsvét napja, és a válasz nem érkezik meg tőled, te jössz nekem eggyel ajándékba– Micsoda szégyen!

Ha valaki szeretné kipróbálni, még megteheti! Íme egy kis videó hogyan is kell:

 

Andersen blogja ezúton szeretne mindenkinek Kellemes Húsvéti Ünnepeket kívánni!

 

Dánia külbirtokai: Grönland és a Feröer-szigetek

 Forrás: utazom.com

Ennek a két szigetnek a felkeresése még csak tervező fázisban van ugyan a részemről, de az eddig hallottak & olvasottak alapján, megpróbálom őket “közelebb hozni”.

A célom megint csak nem az hogy túlszárnyaljam a wikipédiát, sőt inkább segítségül hívom.

Talán nem is gondolnánk, de Dánia a Föld legnagyobb szigetével, Grönlanddal és a Juh szigetekkel, azaz a Feröer-szigetekkel együtt alkotja a dán királyság teljes egységét.

Grönland 2009 míg a Feröer-szigetek már 1948 óta önmagukat kormányzó államok. (széles körű autonómia) Viszont egyikőjük sem tudna megállni a saját lábán Dánia gazdasági segítsége nélkül. Mindehhez képest mégis mindketten szeretnének egyszer teljesen függetlenek lenni.

Grönland:

Területe: 2.180.000 km2,  Népessége: 56.000 fő,  Nyelv: grönlandi & dán

Grönland majdnem 80%-át jég takarja. Mégis nyáron az idő enyhe a déli részeken. Az első emberek Kanadából érkeztek, ca. 5000 évvel ezelőtt, akik jegesmedve és rénszarvas vadászatból éltek. 1721-ben egy dán pap utazott a szigetre. Neki köszönhetően sok grönlandi vált kereszténnyé, továbbá megindult az áruforgalom Dánia és Grönland között.

100 évvel ezelőtt a halászat volt a legjelentősebb, de ma már sokan remélik hogy a turizmus vagy az olaj és gáz kitermelés erősíthet a gazdaságukon, ezáltal valóra váltva a régóta várt függetlenséget.

1973 és 1985 között részese volt az Európai Közösségnek, de egy 1982-es népszavazás után 1985. 01. 01.-én kilépett.

Feröer-szigetek:

Területe: 1.399 km2,  Népessége: 50.000 fő,  Nyelv: feröeri & dán

Egy középkor óta lakott vulkáni eredetű szigetcsoport az Atlanti óceán északi részén. 18 tagja van. A klímája meglehetősen enyhe, annak ellenére hogy a messzi északon található. Elég sokat esik, de éppen ezért annyira zöld. 🙂

Az első emberek Írországból érkeztek a Feröer-szigetekre.

A gazdaságuk alapja a 19. század óta a halászat és a halfeldolgozás, de a juhtenyésztés és gyapjúfeldolgozás is komoly hagyományokkal rendelkezik.

Dániával ellentétben nem tagja az Európai Uniónak.

 

Grönland és a Feröer-szigetek is delegál 2-2 képviselőt a 179 tagú dán parlamentbe.

Emlékeztetőül, ANDERSEN a Facebookon is! 😉

Bemutatkozik a főváros

Összesen háromszor jártam eddig Koppenhágában. Sajnos minden alkalommal eddig egy-egy napra mentem, így egy kicsit mindig “lótásfutás” sikeredett belőle, de ettől eltekintve megéri!

Én csak ajánlani tudom, akinek módomban áll meg is mutatom (szüleim, testvérem, barátok -persze csak azoknak, akik nem félnek a hidegtől 🙂 -)

Sokat gondolkoztam rajta hogyan tudnám mindazt amit ott láttam papírra vetni… és végül egy videósorozat mellett döntöttem!

Legelsőnek a különc Christiania város részbe kalauzollak el titeket, amit az 1969-es woodstocki fesztivál ihletett. A béke és a zene jelszavain túl, amit még érdemes tudni: a kannabisz engedett, viszont a kemény drogok és a fegyverek tiltottak.

Másodjára a vidámparkot, ami 1843-ban nyitotta meg kapuit, kortól független és amit itt Tivolinak hívnak:

https://www.youtube.com/watch?v=7xLsJ9OiAh0

Harmadjára következzék egy rövid bemutató az eddigi fotóimból, a hűvös elegancia városáról, Koppenhágáról (Christiania, A tőzsde épülete, Christiansborg palota (a dán parlamentnek ad helyet), Az új Operaház (a világ egyik legmodernebb operaháza), Amelienborg palota (a dán királyi család téli rezidenciája), Új-kikötő (a tipikus dán színes házak lelőhelye), A kis hableány szobra (H.C.Andersen meséjéből), A királynő hajója (nyaranta ezzel közlekedik országon belül), Tivoli, Városháza, Főpályaudvar)

https://www.youtube.com/watch?v=2L-7-G1oKvg

Dánia két hídját semmi esetre sem szabad kifelejtsem, paramétereik önmagukért beszélnek:

És végül, de nem utolsó sorban egy cseppnyi sziget, ami Svédország alatt fekszik ugyan, de még Dánia részét képezi, Bornholm szigete:

Legközelebb Grönlandot és a Feröer szigeteket célozzuk meg! De addig is ne feledjétek Andersen a Facebookon is aktívan tevékenykedik.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!