Andersen

A közel egy millió forintos dán jogsi

Többször is megütköztem már rajta, hogy mekkora árkülönbségek vannak Dániában Magyarországhoz képest, még akkor is ha mindeközben tisztában vagyok a bérek közötti nem kis “szakadékokkal” is, de azt hiszem a hatalmas adókkal megterhelt gépjárművásárlás után, a vezetői engedély is jöhetne akár a sorban.

Vigyázat! Tanuló vezető közeledik! :-) forrás: www.e-skilte.dk

Vigyázat! Tanuló vezető közeledik! 🙂                 forrás: www.e-skilte.dk

Eddig három ember vágott neki a környezetemből, amiről azt gondolom nem kis teljesítmény. Kettőjük Burmából érkezett, a harmadik Törökországból. Egyikőjük sem rendelkezik nagyobb iskolai háttérrel, mint a nyolc általános, továbbá az angoljukra sem tudtak támaszkodni, tehát mindannyian dánul csinálták az összes vizsgát! (Egyébként tolmáccsal is neki lehet futni, a kikötés annyi, hogy az illető nem lehet gépjárműoktató, és persze mindez önköltséges)

Itt a skolevogn felirat jelzi számunkra hogy "mazsola" van az úton :-) forrás: www.dr.dk

Itt a skolevogn felirat jelzi számunkra hol a “mazsola” a közlekedők között 🙂 forrás: www.dr.dk

Valahányszor mesélték az élményeiket, mindig volt valami, ami megütötte a fülemet… de érdekes, ez nálunk nem így van… vagy épp annak örültem amikor végre valami hasonlót véltem felfedezni, de lássuk mikre bukkantam:

Az autósiskolák csomagban árulják szolgáltatásaikat. Egy alap csomag körülbelül 450 000 és 530 000 forint között van, ami az árakat illeti. Ebben 29 elméleti óra -alkalmanként 45 perc- van, 4 óra a rutinpályán, 16 óra vezetés a forgalomban, plusz 4 óra vezetéstechnika. (ezek az óraszámok szabályozva vannak, tehát mindenkire kötelezően vonatkoznak)

A jogosítványhoz szükséges itt is a 18. életév betöltése (3 hónappal előtte lehet maximum elkezdeni a tanfolyamot) és itt is van előzetes orvosi alkalmassági vizsgálat, ami 16 000 forint, mindebben a látás és hallásvizsgálat, valamint a végtagok reflex ellenőrzése foglaltatik benne.

Az elsősegélynyújtás oktatás egy alkalomból áll, ami körülbelül egy 8 órás oktatást takar, mindezt vizsgával együtt, ca 20 000 forintért.

Ha végigmentünk a KRESZ tanfolyamon, az első vizsga grátisz, viszont a második neki ugrásnak megint csak borsos az ára… ca 25 000 forint.

A 25 kérdésből 5 hiba a megengedett ahhoz hogy sikeres vizsgát tegyünk, a cél persze a hibátlan lenne, de mivel félreértelmezhetünk egy kérdést, vagy valaki megzavarhat minket -mivel nem egyedül vizsgázunk- így a 20%-os hibás eredmény még belefér.

Az egyik legérdekesebb dolog, amin én legalábbis fennakadtam… az az első órák az autóban. Az oktató nem ül benn és mutatja / magyarázza a kuplung és a gáz játékát az elinduláshoz… hanem az autó mellett áll, majd walkie talkien keresztül adja az utasításokat a zöldfülü tanulónak! (külső szemlélőként…???) Na ez az amivel egyáltalán nem értek egyet! Szerintem ezek alapvető / fontos pillanatok, főleg abból a szempontból, hogy mennyire van sikerélményünk, hiszen ez kihathat további hozzáállásunkra. Sokaknál már itt elmegy az egész kedv az autóvezetéstől. (lefulladás dugóban / nagy forgalomban, piros lámpánál)

Itt egyébként mindössze 4 óra van a rutinpályára szánva, nincs különösebb hangsúly fektetve a járműkezelésre, és külön rutinvizsga sincs.

forrás: www.business.dk

forrás: www.business.dk

A 16 órás forgalmi vezetés, általában senkinek nem elég… amit a további tarifákról érdemes tudni, a plusz órák, amik 45 percesek amik alkalmanként 18 000 forintba kerülnek.

Az első forgalmi vizsga szintén grátisz, viszont ha itt nem felelünk meg… a második alkalom ugyanazt az árat taksálja ca 25 000 forint, mint a KRESZ vizsgánál, annyi kiegészítéssel, hogy az oktatótól az autót is ki kell bérelni a a további vizsgákra! Ami egy újabb ca 20 000 forint.

Az "autópark" választék szemet gyönyörködtető... forrás: www.damkiers.dk

Az “autópark” választéka szemet gyönyörködtető… forrás: www.damkiers.dk

Hogy tovább fokozzam az izgalmakat, itt a vizsgabiztos szerepére a helyi rendőrök valamelyike a “statiszta”. Gondoljunk csak bele, nem elég hogy vizsgázunk, lámpalázasak vagyunk, de hogy nem egy “átlag ember” csücsül a hátsó ülésen és lesi minden mozdulatunkat, hanem egy “hivatalos szervektől” küldött valaki egyenruhában… én személy szerint eltudom képzelni hogy ez képes befolyásolni a teljesítményünket.

És akkor most jöhetnek a számok összesítve, a három ismerős közül, az elsők között azt említeném aki elsőre sikeresen vette az akadályokat, de némi plusz órára neki is szüksége volt, forgalmi vezetésből: ca 750 000 forint. A második helyre 800 000 forinttal jutottak be, míg a harmadikra 1 600 000 forinttal.

Ezek után szerintem már senki nem gondolja hogy otthon drága egy jogsi! 🙂

Az érvényességi időt tekintve, alapból mindenki 70 éves koráig kapja meg a kártyát, ami mára szinte tripla védelemmel van ellátva. (1 nagy, 2 mini képpel)

forrás: www.politi.dk

forrás: www.politi.dk

Ez alól csak az képez kivételt, akinek egyéb orvosi feltételek ezt nem teszik lehetővé, továbbá 70 éves kor után, 4-3-2-1 évekre hosszabbítanak.

Mint ahogy máshol is, itt is a legnagyobb rizikó a friss jogosítvánnyal rendelkezőknél áll fenn, ezért a jogosítvány az első 3 évben “ideiglenesnek” számít -remélve hogy ennyi idő alatt belejönnek a gyakorlatba – majd ezután válik normál státuszúvá.

És akkor egy megközelítő büntetés összesítés:

A gyorshajtás alaptarifája: 120 000 forint, a biztonsági öv hiánya + ha a gyerek nem volt gyerekülésbe ültetve 80 000 forint, mobiltelefonálás 60 000 forint, ugyanez érvényes a biciklisekre is! – itt ez most egy gyümölcsöző üzlet… ja és ha a buliból részegen haza bringáznánk, jobb elkerülni a rendőrt, mert akár a jogosítványunk is bánhatja ezt a mutatványt! Egy mámoros éjszaka után érheti fájdalmas felismerés az embert!

NE feledjétek Andersent a FACEBOOKon íme a lehetőség, hogy bepillantsatok a “kulisszák” mögé… 🙂

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!